EURO 2024 : Anglia, a doua finalistă

0 59

Selecționata Albionului s-a calificat în ultimul act al Campionatului European de fotbal, după ce s-a impus, miercuri seara, la Dortmund, cu scorul de 2-1, în fața Olandei, în semifinale. Olandezii au deschis scorul în minutul 7 prin Xavi Simons, însă englezii au egalat în minutul 18, prin căpitanul Harry Kane, din penalty. Golul victoriei a fost marcat de Ollie Watkins (min.90+1). În finala de duminică, 14 iulie, de la Berlin, Anglia va întâlni Spania, care a trecut în semifinale de Franța cu 2-1.

Pentru Anglia va fi cea de-a doua finală consecutivă la EURO, după cea din 2020, când a pierdut, la Londra, pe Wembley, la penalty-uri, în fața Italiei.
Olanda ratează șansa de-a câștiga un nou titlul european, după cel reușit în 1988, chiar în Germania, când a învins în finală echipa URSS-ului cu 2-0.