EURO 2024 : Grupa României, doar cu surprize…

0 99

Pornind clar cu șansa a doua, echipa noastră, denumită de selecționerul Edward Iordonescu, drept „Generația de suflet”, a dat dovadă de spirit de sacrificiu și, fără drept de apel, a învins trupa antrenată de Serhiy Rebrov, în Grupa E de la EURO 2024. Golurile au fost marcate de Nicolae Stanciu (în minutu 29), Răzvan Marin (în minutul 53) și Denis Drăguș (în minutul 57).

În cealaltă confruntare din grupă, Slovacia a furnizat o mare surpriză și a bătut Belgia, scorul de cu 1-0, răsturnând și ea calculele hârtiei!

Pentru tricolori urmează jocul de foc cu Belgia, programat sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, pe „Köln Stadium” din Köln și partida contra Slovaciei, care va avea loc miercuri, 26 iunie, de la ora 19:00, la „Frankfurt Arena” din Frankfurt.

Tot luni, 17 iunie, în grupa D, Franța s-a chinuit și a întrecut Austria cu 1-0, la Düsseldorf, în urma unui autogol…

Marți, 18 iunie, se vor disputa primele două meciuri din grupa F: Turcia – Georgia (de la ora 19:00, la Dortmund) și Portugalia – Cehia (începând cu ora 22:00, la Leipzig).