EURO 2024 : se cunosc primele echipe calificate în sferturile de finală,...

EURO 2024 : se cunosc primele echipe calificate în sferturile de finală, Elveția și Germania

0 25

Selecţionata Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, pe care îl găzduieşte, după ce a învins echipa Danemarcei cu 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund. Au marcat : Kai Havertz (53 – penalty), Jamal Musiala (68). Nationalmannschaft pune astfel capăt unei serii negre de eliminări premature la turneele finale, după faza grupelor la Cupele Mondiale din 2018 şi 2022 sau în optimi la EURO 2020. Echipa antrenată de Julian Nagelsmann a dominat jocul de la un capăt la altul şi putea câştiga şi mai clar, însă a ratat destul de mult. În min. 35, jocul a fost întrerupt din cauze meteo, cu fulgere, ploaie torenţială şi grindină. Arbitrul Michael Oliver a trimis echipele la vestiare şi jocul a fost reluat după o pauză de 25 de minute. Momentul psihologic s-a petrecut în min. 66, când Hoejlund a ratat din poziţie foarte bună, şutând de la 12 metri în Neuer.

În sferturile de finală, Germania va întâlni învingătoarea dintre Spania şi Georgia.

Naționala Elveţiei s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din optimile de finală.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa unei echipe care a fost o umbră a celei care câştiga titlul continental în urmă cu trei ani.

Elveţia a făcut o victimă de marcă şi la ediţia trecută în optimi, eliminând Franţa, campioana mondială en titre atunci, la loviturile de departajare, la Bucureşti.

La EURO 2020, Italia a învins Elveţia cu 3-0 în faza grupelor.

Elveţia s-a calificat pentru a şasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major.

Elveţia, care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri (8 victorii, 9 egaluri), în faţa României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia şi Slovacia.