EURO 2024 : Spania, regina Europei!

0 71

Echipa națională a Spaniei a câștigat Campionatul European de fotbal 2024. Ibericii s-au impus cu scorul de 2-1 în ultimul meci, finala contra Angliei. Pentru spanioli au marcat Williams și Oyarzabal, în timp ce britanicii au punctat prin Palmer. Prima repriză a fost una a defensivelor, fără ocazii mari. Ibericii au deschis socrul în startul reprizei secunde, cu un șut în colțul din stânga jos al porții, reușit de Nico Williams, dintr-o pasă a tînărului Lamine Yamal. Englezii au revenit în ofensivă și au reușit egalarea după o fază construită de Saka și Bellingham, încheiată cu un șut excelent a lui Cole Palmer. Spania a dat lovitura pe finalul meciului, când fundașul Cucurella a trimis o pasă din flancul stâng iar  Oyarzabal l-a devansat pe Guehi, și a împins mingea pe lângă Pickford și în plasă.

Spania a cucerit astfel al 4-lea titlu continental, după cele din 1964, 2008 și 2012,  în timp ce Anglia pierde a doua finală consecutivă. Atacantul spaniolilor Nico Williams a fost declarat omul meciului.