EURO 2024 : Urmează ,,finalele’’ din sferturi

0 25

După câteva zile de pauză, EURO 2024 se reia pe stadioanele din Germania. Vineri sunt programate două partide de mare atracție, care pot fi considerate adevărate finale europene sau chiar mondiale…Turneul final de la EURO 2024 va continua cu „sferturile”: Spania – Germania (vineri, 5 iulie, de la ora 19:00, la Stuttgart), Portugalia – Franța (vineri, 5 iulie, de la ora 22:00, la Hamburg), Elveția – Anglia (sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00, la Düsseldorf) și Olanda – Turcia (sâmbătă, 6 iulie, de la ora 22:00, la Berlin).

Echipele care vor juca sferturile de finală s-au calificat după meciuri disputate, revelațiile actualei ediții fiind Elveția și Turcia. În optimi : România – Olanda 0-3, Austria – Turcia 1-2, Elveția – Italia 2-0, Germania – Danemarca 2-0, Anglia – Slovacia 1-1 și 2-1 după prelungiri,  Spania – Georgia 4-1, Franța – Belgia 1-0, Portugalia – Slovenia 0-0 și 3-0 după penalty-uri.

EURO 2024 se desfășoară în perioada 14 iunie – 14 iulie.