FC Brasov, cel mai bun loc de la revenire

0 231
Stegarii termina campionatul pe cel mai bun loc de la revenirea pe prima scena.Galben-negrii si-au consolidat pozitia a 7-a dupa victoria cu 4-1 pe teren propriu in fara Gloriei Bistrita si au sanse teoretice sa mai urce in ierarhie Doua dintre goluri au fost marcate de un fotbalist de 18 ani, primele lui reusite in Liga I-a.
Victorie concludenta a stegarilor in ultima aparitie pe teren propriu in acest campionat. Galben-negrii s-au impus in fata Gloriei Bistrita cu 4-1, dupa o partida in care gazdele nu au fortat, dar si-au dominat clar adversarul. Enceanu a marcat primul sau gol in Liga I in minutul 11, dupa ce a primit o pasa de 50 de metri de la colegaul sau de camera, Cristi Ionescu si l-a lobat pe Oghinciuc.
Dupa numai 4 minute, Mugurel Buga l-a servit pe fotbalistul de numai 18 ani al Brasovului si acesta a reusit dubla cu un sut din interiorul careului. La 2-0, FC Brasov a inceput sa joace si pentru public si fotbalistii galben-negri au reusit cateva faze care au smuls aplauzele spectatorilor. Bistritenii au incercat sa participe si ei la spectacol si au avut cateva ratari, printre care si una la care Oltean a respins de pe linia portii. In minutul 57, Oghinciuc a vrut sa-l dribleze pe Buga, atacantul brasovean i-a furast mingea goalkeeperului bistritean si a trimis pe sub acesta in poarta pentru 3-0.
La acest scor, Sergiu Oltean a vazut al doilea galben si a fost eliminat. In minutul 64, bistritenii au primit o lovitura de la 11 metri un fault in careu, insa Razvan Radu a tras in bara. La poarta cealalta, Ricardo Machado a repetat executia din finalul meciului cu Pandurii si a marcat pentru 4-0. In minutul 83 bistritenii au reusit golul de onoare prin Feher, care a transformat un penalty vazut numai de arbitrul Florin Miron, la o minge respinsa cu capul de Ricardo Machado.
Mateiu a primit si el u cartonas galben, astfel ca Adrian Szabo nu se va putea baza in meciul cu Steaua pe el si pe Oltean din cauza suspendarilor. In schimb, stegarii au castigat un jucator tanar, pe care se vor putea baza in viitor.
Stegarii si-au consolidat pozitia a 7-a, cu cele 51 de puncte stranse inaintea ultimei etape si au sanse teoretice sa mai urce in clasament. Cert este ca nu pot termina campionatul mai jos de locul 8, ceea ce inseamna cel mai bun loc ocupat de la revenirea pe prima scena.