FC Brasov eliminata din Cupa Romaniei de Petrolul

0 283
FC Brasov a spus adio Cupei Romaniei din aceasta editie, dupa ce a fost invinsa si a doua oara pe teren propriude Petrolul Ploiesti, de data aceasta cu scorul de 2-0.
In urma acestui rezultat Petrolul merge in sferturile de finala iar brasoveniiau timp sa se gandeasca cum a fost posibil sa piarda de doua ori si in campionat si in cupa, in fata aceleasi echipe si pe acelasi stadion "Tineretului".
Golurile oaspetilor au fost marcate de Adrian Cristea in min. 1 si Jeremy Bokila in minutul 63. Nici n-au apucat bine jucatorii celor doua formatii sa se obisnuiasca mai bine cu frigul de sub Tampa ca Petrolul a si deschis scorul.
Doar 56 de secunde au trecut de la fluierul  sa se aseze incet, incet, in jumatatea adversa de teren si sa caute golul egalizator insa apararea Petrolului a contracarat atacurile firave ale gazdelor.
O ocazie uriasa a fost ratata de Batin care a fost foarte aproape de a marca in minutul 35, dupa ce a depasit elegant doi fundasi si a ramas singur cu Bornescu, dar a tras direct in portar si fara forta.
Sorin Cartu antrenorul brasovenilor a efectuat doua schimbari inca dinainte de pauza, dar aceste mutari n-au adus si modificari de forte in ofensiva.
Petrolul a avut mai mult mingea, a atacat cu mai multa convingere, iar in minutul 63 s-a desprins pe tabela prin reusita lui Bokila.

FC Brasov: Taborda – Velayos, Machado, Cr. Munteanu, Straut – Viveiros (Paun min. 36), Mateiu, Tames (Olariu min. 39), I. Popa – Buga (Brata min. 72), Batin. Antrenor: Sorin Cartu

Petrolul: Bornescu – Achim, Galamaz, Manasse, Guilerme – Boudjema (Tony Nwakaeme min. 89), Mustivar, Marinescu (Hoban min. 70), Cristea – Bokila, Grozav (Cristescu min.64). Antrenor: Florin Tene.