FCSB și-a adjudecat derby-ul cu Dinamo

0 14

Etapa a 13-a a SuperLigii de fotbal a început vineri, 18 octombrie, cu două jocuri: Gloria Buzău – AFC Hermannstadt 3-0 și U Cluj – Oțelul Galați 2-0. Sâmbătă, 19 octombrie, s-au disputat alte două confruntări: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – UTA Arad 1-0 și Petrolul Ploiești – CFR Cluj 0-0.

Duminică, 20 octombrie, au fost programate încă două partide: Universitatea Craiova – FC Botoșani 0-0 și clasicul derby Dinamo București – FCSB, scor 0-2, prin golurile marcate de Bîrligea și Musi. Pe Arena Națională, în fața a 40.000 de spectatori,  FCSB a deschis scorul în minutul 26. Alexandru Băluță a centrat, Golubovic a respins imprecis, Olaru a retrimis cu capul în centrul careului de unde Bîrligea a reluat spectaculos în gol. Și în partea secundă FCSB a controlat meciul, dar golul a venit abia în minutul 90+3, când a înscris Alexandru Musi.  În clasament, FCSB a ajuns pe locul 5, cu 19 puncte, în timp ce Dinamo București se află pe 7, cu 18 puncte. Partida a fost condusă la centru de arbitrul brașovean Marian Barbu..

Ultimele două meciuri sunt programate luni, 21 octombrie: Politehnica Iași – Unirea Slobozia (de la ora 18:30) și Rapid București – Farul Constanța (de la ora 21:00).

În frunte se menține U Cluj (cu 26 de puncte), urmată de Universitatea Craiova (cu 21 de puncte) și CFR Cluj (cu 19 puncte). Gruparea Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a urcat pe locul 8 (cu 17 puncte).