Handbal : Se cunosc șase echipe calificate în sferturile de finală ale...

Handbal : Se cunosc șase echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României; printre ele se află și Corona

0 192

Corona Braşov, CSM Bucureşti, CSM Bistriţa, Dunărea Brăila, Danubius Galaţi şi CSM Roman s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Alte două echipe calificate se vor decide după disputarea partidelor HC Zalău – CSM Slatina și Rapid – HCM Rm. Vâlcea.
Echipa brașoveană a trecut, în deplasare, de divizionara secundă HCM Baia Mare, cu 31-21, după ce la pauză a intrat la vestiar cu un avans de patru goluri, 15-11. Pentru Corona au marcat: Tiron 6, Neagu 5, Ciuciulete 4, Hotea 4, Târcă 4, Buceschi 2, Chiper 2, Mârca 1, Tătar 1, Chiricuță 1, Bucur 1
Cea mai mare surpriză s-a consemnat la Roman, acolo unde echipa locală CSM a eliminat SCM Craiova, cu 27-22. Formaţia olteană este finalista ultimei ediţii, calificată în sferturile Cupei EHF şi clasată pe locul 2 în Liga Naţională!
Deţinătoarea trofeului şi-a rezolvat calificarea încă de la începutul anului, când a învins AHCM Slobozia cu 34-19, dar mult mai importantă este acum reprezentarea internațională
CSM Bistriţa – ,,U” Cluj 33-27, Dunărea Brăila- Măgura Cisnădie 28-23, SCM Gloria Buzău – Danubius Galaţi 17-29.