Hochei : Corona Brașov – Akademia Budapest 4-2

0 5

Corona Brașov a mai câștigat un meci, al treilea în Erste Liga, de data aceasta cu Budapest Akademia : 4-2 (1-0, 1-0, 2-2). O nouă victorie a Coronei într-un meci pe care antrenorul Dave MacQueen îl etichetează ca fiind unul foarte bun: „Cred că am jucat un meci foarte bun de hochei în seara asta. Nu le-am dat prea multe șanse în primele reprize și probabil scorul a fost puțin mai strâns decât ar fi trebuit. Cred că portarul lor a făcut patru sau cinci salvări spectaculoase. De remarcat, jocul nostru în inferioritate de la finalul meciului, cinci la trei pentru aproape două minute pline. Iar băieții au făcut o treabă grozavă gestionând perioada aceasta. Meritul este al băieților. S-au luptat. Iar Mac are o echipă bună. Patinează puternic. Patinează repede. Dar siguranță am ținut pasul cu ei și am dominat jocul în majoritatea primelor două reprize și a obținut trei puncte importante.”
Golurile au fost marcate de Sam Jones (Skachkov + Koger), David Levin (Desruisseaux + Koger), Radim Valchar (VanWormer + Levin) și Pavlo Borysenko (Koger).
Cu 9 puncte din tot atâtea posibile, echipa Brașovului este prima în clasament și va juca duminică, tot acasă, cu DVTK.