În plin proces de colapsare, liberalii se autosondează la Sinaia

În plin proces de colapsare, liberalii se autosondează la Sinaia

2 127

Partidul Național Liberal își vede zilele acestea structura din teritoriu destrămându-se ca o iie prost țesută de o babă neîndemânatică, resimțind usturimi acute în zone unde nu bate soarele niciodată din cauza acțiunilor corozive ale colegilor pesediști de Coaliție.
Primarii liberali, ca orice primari autohtoni, aceste ființe oportuniste fără onoare și fără prințipuri politice, fug în masă la PSD, unde văd adevărata putere și cornul abundenței bugetare de peste nici un an.
Liberalii au pierdut primari importanți de municipii reședință de județ  precum și organizații județene întregi cu lideri cu tot în toată țara Valahiei.
Chiar și în Transilvania un primar USR, cel de Alba Iulia, ce urma să descindă la PNL a fost deturnat precum o diligență din Vestul Sălbatic de către lotrii social-democrați și n-a mai ajuns în partidul inadecvatului și submediocrului general Ciucă, o adevărată calamitate de lider de când a fost înșurubat forțat de Iohannis la cârma PNL. Care încearcă să pozeze în președinte autoritar zilele acestea la Sinaia, în fapt el nemaifiind decât o flatulență răsuflată cu absolut nicio concepție politică în cap, în afară de aceea a colesterolul cârnaților infulecați atâția ani la popota regimentului.

Destructurare a aliatului liberal ca la carte, adică potrivit tezelor leniniste de suprimare a „tovarășului vremelnic de drum”
Cert este un lucru, chiar dacă liberalii mărginiți nu-l văd. PSD, ca urmaș adevărat al partidelor bolșevice iar mai apoi comunist ale României secolului XX, precum și ale celui social-democratic al începutului de secol XXI, face ceea ce știe el mai bine. Își canibalizează tovarășii vremelnici de drum. Asta a făcut Partidul Muncitoresc Român, partid comunist ulterior, cu PSD-ul lui Titel-Petrescu și cu liberalii lui Tătărăscu.
Același lucru l-a înfăptuit PDSR-ul lui Iliescu cu PRM-ul lui Vadim Tudor, cu PUNR și PSM, vremelnicii tovarăși de drum ai Patrulaterului Roșu din anii 92-96.
Asta face PSD acum cu PNL-ul buimăcit de hemoragia structurilor sale din teritoriu în direcția social-democrată, considerată viitoarea putere de stat din România la toate nivelurile, următorul partid mamut cvasiunic, cu Parlament, Președinție și Guvern aflate din nou în curtea sa. Iar primarii liberali, unii parlamentari și lideri județeni vor să sară în barca puterii viitoare înainte de îndepărtarea acesteia de malul Coaliției guvernării, catastrofale pentru liberali.
Totul în numele unor porcării aiuritoare emanate din palatul Cotroceni, cum ar fi stabilitate, securitate, securitate a securității, multidimensionalitate și predictibilitate strategică, prostii cerute de așa-zișii parteneri euro-atlantici. Care în schimb nu ne primesc fără vize și controale la graniță nici de o parte nici de alta a Atlanticului.
Cine altcineva în afară de o loază cu mintea înecată de colesterolul cârnaților de cazarmă precum Ciucă putea fi folosit să devieze PNL de la traiectoria sa naturală de dreapta și să-l arunce în siajul letal al PSD-ului mamut, în haznaua măsurilor socialiste de gonflare a aparatului birocratizat de stat și de conservare a pensiilor speciale nesimțite?
Evident, în afară de unul care deține o asemenea pensie cumulată până mai ieri cu indemnizația de prim ministru iar acum cu aceea de președinte de Senat?
Asta, ca să nu mai vorbim despre viziunea politică a slăninii din podul sasului de care a fost capabil Iohannis când i-a azvârlit pe liberali în smârcurile socialiste și securistoide ale lui Ciolacu!

O soluție posibilă la o iubire imposibilă
Tocmai din acest motiv liberalii nu au ce înțelepciune să absoarbă la Sinaia de la inadecvatul lor lider și trebuie să se gândească la supraviețuire, chiar dacă aceasta ar însemna o trecere temporară în Opoziție.
Pentru că este clar că PSD urmărește slăbirea liberalilor prin disoluția din teritoriu și prin canibalizarea primarilor și structurilor locale ale acestora suficient de mult încât după alegeri să nu mai prezinte nicidecum o alternativă viabilă la guvernarea social-democrată.
Urmând aneantizarea acestora ca forță politică relevantă, înspre un insignifiant 10-13%, procent de pe poziția căruia nu mai pot emite pretenții de ministere respectabile într-o viitoare guvernare comună.
PNL nu înțelege nici acum că PSD este dușmanul său politic de moarte, care n-a abandonat niciodată ideea iliesciană de strivire a liberalismului românesc până la dimensiunea microscopică a PNȚ-CD. Și încă se mai îmbată cu apa rece a imposibilității unei alianțe a social-democraților cu AUR-ul lui Simion, teză pe cât de infantilă pe cât de absurdă și nerealistă.
Însă la ce gândire politică realistă și înaintată se pot aștepta din partea lui Ciucă, care vrea doar supraviețuirea sa în trândăvia șefiei de la Senat?
Iată de ce liberalii pentru a supraviețui trebuie să prăbușească guvernul Ciolacu la prima moțiune de cenzură inițiată chiar de ei, nu înainte de a părăsi in corpore Guvernul trântindu-i ușa în nas premierului de să i se surpe tencuiala tavanului palatului Victoria. Apoi evident încercarea refacerii coaliției de dreapta cu USR, cu partidul lui Orban și cu ALDE al lui Tăriceanu, cu PMP și cu cel al minorităților, ar fi următorul pas,  precedat evident de „administrarea clismei necesare” generalului gonflat în drumul expulzării sale din funcția de președinte PNL. (Asta până mai subzistă Iohannis pentru a le nominaliza din nou premierul).
Ceea ce i-a administrat Hitler în 1943, conform jurnalului său, mareșalului Antonescu după bătălia de la Stalingrad, pierdută din cauza străpungerii liniilor de apărare ale armatelor românești de către tancurile sovieticilor.
Dacă însă liberalii se vor agăța de sinecurile lor de prin ministere, agenții și companii naționale, din prefecturi și instituțiile deconcentrate, (cum bănuiesc că o vor face), în numele unei propagande iluzorii și stupide, denumită redundant nevoie de stabilitate politică, opusă vieții democratice efervescente a unui popor european, atunci să se uite bine la slujbuțele acelea călduțe ale lor, pentru că vor fi și ultimele, până imediat după toamna lui 2024!
După care se vor uita cu jale la turbinca lor electorală găurită ca un sac de grâu de șoarecii de la siloz și vor trebui să o ia de la capăt cu reconstrucția partidului începând de la firul ierbii și într-o Opoziție aridă încă vreo opt ani. Sau nu, precum PNȚ-CD.

Libiu Mateescu           

COMENTARII

  1. Nu voi uita și nu-i voi ierta niciodată pe criminalii din PNL pentru au distrus și vândut România, ne-au batjocurit și ne-au încuiat în case în plandemie. Orbane, Citule, Ciuca, Ciolacule, nu veți scăpa de pedeapsă. Nici PSD-ul și gluma trista USR și Plus nu vor scăpa. Nu vor scăpa nici ciumetii trădători din servicii. Vă vine și vouă rândul.

  2. Refacerea alianței hoerei galbene cu plusericoii devianți? Brrrrr….
    Holera galbenă a arătat că-i mult mai ticăloasă, mai nenorocită decât ciuma roșie. Iar plusericoii și mai nenorociți decât holera galbenă. SĂ NU UITĂM PLANDEMIA!!!

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.