Pe urmele lui David Popovici : Robert-Andrei Badea a câştigat medalia de...

Pe urmele lui David Popovici : Robert-Andrei Badea a câştigat medalia de aur, la Campionatele Europene de înot pentru juniori

0 24

Înotătorul român Robert-Andrei Badea a câştigat medalia de aur în proba de 200 m mixt, joi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Vilnius din Lituania, cu timpul de 2 minute și 5 sutimi, nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani. În aceeaşi probă, sportivul Coronei Brașov, Darius-Ştefan Coman s-a clasat pe locul cinci.  La actuala ediție, lotul tricolor a mai cucerit alte două medalii. Vlad Mihalache s-a impus la 200 m fluture cu timpul de 1 minut, 57 de secunde și 42 de sutimi.  La 200 m liber feminin, Rebecca-Aimee Diaconescu, înotătoare care va participa la Jocurile Olimpice de la Paris, a obţinut argintul cu timpul de 1 minut, 58 de secunde și 97 de sutimi. La competiția europeană, Corona a este reprezentată de trei sportivi: Ștefan Cojocaru,  Darius Coman  și Denis Volontir. Alături de ei este și antrenorul Gabriel Cojocaru.