Reacții internaționale la abuzurile la care este supus Călin Georgescu

Scott Ritter, fost ofițer de intelligence, pe X:
”Acesta este genul de cauză pentru care ar trebui întreprinse operațiuni de schimbare de regim.
Sancționarea României. Vizați guvernul, instanțele și serviciile de informații. Fără milă.
Pretindem că suntem apărători ai democrației. Atunci haideți să apărăm democrația.
Ori i se permite lui Georgescu să participe la aceste alegeri, ori guvernul român este răsturnat.
Faceți ceea ce trebuie”, a scris Scott Ritter.
Liderii conservatorilor din PE condamnă eliminarea lui Călin Georgescu
Copreședinții Grupului Conservatorilor și Reformiștilor Europeni (ECR), Nicola Procaccini și Patryk Jaki, au condamnat ferm decizia Biroului Electoral din România de a respinge candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale programate pentru luna mai.
Copreședintele ECR, Nicola Procaccini, a declarat: „Excluderea lui Călin Georgescu, cîștigătorul primului tur anulat al alegerilor prezidențiale din România, de a candida din nou este șocantă. Este inacceptabil că acest lucru s-a întîmplat fără a fi prezentate dovezi și în timp ce procedurile judiciare sunt încă în curs de desfășurare.
Aceasta este o încălcare flagrantă a statului de drept și a principiilor democratice – ceva fără precedent în cadrul Uniunii Europene. Cum se poate ca Comisia Europeană să nu considere necesar să denunțe în mod oficial un astfel de act?”
Copreședintele ECR, Patryk Jaki, a declarat: „Este profund îngrijorător faptul că cîștigătorului primului tur al alegerilor prezidențiale anulate și favorit în toate sondajele preelectorale i s-a interzis să candideze din nou pe baza unor motive neîntemeiate. „Călin Georgescu poate fi într-adevăr un candidat incomod pentru așa-numitele elite „proeuropene”, deoarece se opune politicilor lor, dar într-o democrație adevărată acesta nu este un motiv pentru a-i refuza candidatura. Un astfel de atac la adresa statului de drept și a democrației este fără precedent în UE și este revelator faptul că Comisia Europeană crede că poate rămîne tăcută în fața acestui scandal.” mai arată el.
Premierul Fico cere UE să rupă tăcerea cu privire la alegerile din România: „Protecție europeană pentru Georgescu” Premierul slovac Robert Fico se întreabă pe Facebook de ce Comisia Europeană nu a emis o declarație în cazul alegerilor prezidențiale anulate din România și, mai recent, al faptului că lui Călin Georgescu, care a câștigat primul tur al alegerilor, i s-a interzis să mai candideze la alegerile din mai, relatează publicația daneză Mr.East.
„În România, după ce Călin Georgescu, un candidat pretins de extremă dreapta și pro-rus, a câștigat în mod șocant primul tur al alegerilor prezidențiale, Curtea Constituțională a decis anularea alegerilor. Candidatul a fost acuzat de diverse infracțiuni, iar comisia electorală i-a interzis să mai candideze. Georgescu a făcut apel la Curtea Constituțională, dar cu puține șanse de reușită. Nu știu unde este adevărul. Dar știu că dacă UE vrea să salveze aparențele, ar trebui să ia atitudine față de ceea ce se întâmplă. Când am vrut să adoptăm o modificare a codului penal în țara noastră, UE a fost foarte activă”, scrie Fico.
„În România, există suspiciunea că este un caz similar cu al nostru și toată lumea tace. Doar pentru că un candidat la președinție are o altă opinie decât cea ”obligatorie”, ar trebui să fie înlăturat? Aceasta este mai mult decât o problemă națională. Este vorba despre democrație și despre fața UE. UE trebuie să ia atitudine cu privire la alegerile prezidențiale din România. Și să-și asume responsabilitatea pentru aceasta.
Dacă Georgescu a fost nedreptățit doar pentru că are o opinie diferită, ar trebui să beneficieze de protecție europeană. Dacă UE este convinsă că autoritățile române acționează corect, trebuie să sprijine decizia. Singurul lucru pe care UE nu ar trebui să-l facă este să tacă.
În caz contrar, va crea un precedent periculos în care va fi posibilă eliminarea unui candidat de succes într-o competiție democratică liberă doar pentru că nu este de acord cu opiniile sale diferite” mai scrie premierul slovac. (B.T.I.)
Vicepremierul italian Matteo Salvini, liderul partidului Lega, își exprimă pe X solidaritatea cu „numeroșii cetățeni români care, în patria lor și în Italia, sunt jefuiți de dreptul la vot printr-un foarte grav furt de democrație”,
Salvini afirmă că decizia BEC reprezintă o lovitură de stat europeană „în stil sovietic”.
„Mai întâi anulează – cu urnele deschise – alegerile pe care le câștiga, apoi îl arestează, apoi chiar îl exclud din alegeri de teamă că va câștiga. Mai degrabă decât să „reînarmăm Europa”, aici trebuie să o refondăm pentru a apăra Democrația”.
Matteo Salvini transmite că partidul său, Lega, „este alături de numeroșii cetățeni români care, în patria lor și în Italia, sunt jefuiți de dreptul la vot printr-un foarte grav furt de democrație”.
LIDERUL VOX, SPANIA: BRUXELLES A PRESAT ROMÂNIA SĂ ÎL BLOCHEZE PE GEORGESCU — DEMOCRAȚIA MOARE
Santiago Abascal: „Îi împărtășim prietenilor români ai AUR și ai Grupului ECR îngrijorarea noastră cu privire la blocarea candidaturii lui Călin Georgescu, câștigător al primului tur al alegerilor din România, blocaj produs după presiunea de neconceput a birocraților de la Bruxelles.
Într-un moment de extremă indignare și confuzie, reiterăm apărarea noastră necondiționată a voinței populare exprimată în libertate de către români. Democrația nu poate muri tocmai în Europa.” Sursa: @Santi_ABASCAL, @vox_es
Autor: Horia D.R.