Simona Halep s-a calificat în semifinale la Dubai, după 3-6, 6-2, 6-2,...

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Dubai, după 3-6, 6-2, 6-2, cu Aryna Sabalenka

0 231

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Dubai, după ce a învins-o în trei seturi pe Aryna Sabalenka, din Belarus, scor 3-6, 6-2, 6-2. Primul set a fost complicat pentru Simona, surprinsă de puternica adersară, care a lovit mingea cu putere, a servit bine și a fost mai inspirată. După 3-6 în primul set, Simona Halep și-a revenit și a controlat meciul cu autoritate, obligându-și adversara să greșească frecvent și obținând o victorie meritată. Halep va juca vineri cu Jennifer Brady, pentru a merge mai departe, în finala competiției. În sferturi, Brady a câștigat meciul cu Muguruza, în trei seturi, după o dispută atractivă.

Jennifer Brady nu a avut un început de sezon reușit, fiind eliminată în prima rundă la Australian Open și Sankt Petersburg, dar a arătat un nivel al tenisului ridicat la Dubai, unde a trecut în primele trei meciuri de Elina Svitolina (6 WTA), Marketa Vondrousova (17 WTA) și Garbine Muguruza (9 WTA), toate sportive clasate mai bine în ierarhia mondială.