Slovenii ne-au scos handbalul din cap

0 280
Prima reprezentativa de handbal masculin a Romaniei a inceput cum nu se poate mai rau a doua faza a calificarilor pentru turneul final al Campionatului European din 2014.
Tricolorii pregatiti de Eliodor Voica au pierdut la noua goluri diferenta meciul sustinut in deplasare la Koper cu Slovenia, scor 34-26 (16-13). Obisnuita cu prezentele la turneele finale de Campionat European si Mondial, Slovenia a pus stapanire pe joc inca din debutul partidei si s-a distantat rapid la 8-3 tabela. Romania a redus din diferenta si in minutul 18 gazdele mai aveau doar doua goluri avans (19-17) in urma unui coontraatac finalizat de Alexandru Sabou.
Singurul moment in care echipa Romaniei s-a apropiat la un gol de Slovenia a fost in minutul 23 dupa un gol marcat de Ionut Ramba (12-11).
Slovenii au fortat apoi si s-au desprins la trei lungimi înaintea pauzei.Slovenia-România s-a încheiat în cele din urmă 34-26 ÅŸi echipa pregatita de Eliodor Voica trebuie sa uite rapid meciul de la Koper pentru a pregati a doua si ultima partida programata in Grupa 6 in acest an.
Romania intalneÅŸte Islanda, favorita clara a grupei, duminica de la ora 16 pe parchetul salii din Piatra Neamt Islanda s-a clasat pe locul 5 la ultima editie a Jocurilor Olimpice de la Londra.