Superliga de fotbal : Slobozia, prima surpriză, UTA- Rapid, tensiune la final,...

Superliga de fotbal : Slobozia, prima surpriză, UTA- Rapid, tensiune la final, Sepsi, victorie la limită

0 50

Nou-promovata în primul eșalon Unirea Slobozia s-a impus, vineri, în deplasare, cu scorul de 1-0, în fața echipei Farul Constanța, fosta campioană a României, în primul meci din etapa inaugurală a Superligii de fotbal, ediția 2024-2025.  Unicul gol al partidei a fost marcat de Florin Purece, în minutul 19. Tot vineri, AFC Hermannstadt și CS Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0. Sâmbătă, 13 iulie, runda inaugurală a continuat cu meciurile Sepsi OSK Sf.Gheorghe-Politehnica Iași (foto), scor 1-0, după golul lui Matei (min. 24), UTA Arad-Rapid București, scor 1-1, după ce echipei gazdă i-a fost anulat un gol în ultimele minute și FCSB-Universitatea Cluj (ora 22.00).

Duminică, 14 iulie, se va disputa jocul dintre CFR Cluj și Dinamo București, de la ora 19.00, urmând ca ultimele două confruntări, FC Botoșani-Oțelul Galați și Petrolul Ploiești-Gloria Buzău, să aibă loc luni, 15 iulie, de la orele 18.30, respectiv 21.30.