Victorie mare : Dunărea Brăila – Corona Brașov 30-34 (14-15)

0 21

Victorie spectaculoasă pentru handbalistele de la Corona Brașov în Liga Florilor, etapa a treia ! Elevele lui Bogdan Burcea s-au impus în deplasare, cu Dunărea Brăila, o echipă de cupe europene, scor 34-30, la finalul unui joc aproape perfect făcut de brașovence. Pe terenul uneia din principalele forțe ale campionatului, Corona a jucat curajos și după primele 30 de minute avea un avans de un gol, 15-14. Bianca Curmenț și Anica Guldeji au avut evoluții foarte bune în poarta Coronei, iar în ofensivă, Kararina Krpez a fost impecabilă. În startul reprizei secunde elevele lui Bogdan Burcea au mărit diferența pe tabelă și cu 16 minute rămase de joc aveau un avans de 7 goluri, 28-21. Au urmat 8 minute slabe pentru oaspete iar diferența a scăzut la un singur gol, 30-29. Brașovencele au gestionat excelent însă ultimele 5 minute și cu o apărare precisă au închis tabela la 34-30. Krpez, care se pare că își revine la forma care a propulsat-o golgheteră, a încheiat cu 9 goluri, iar Bobana Klikovac a avut 8 goluri din 8 aruncări. Celelalte marcatoare ale echipei brașovene : Boiciuc și Lasm – câte 4, Iliescu, Iordachi, Zivkovic și Van Kreij – câte 2, Carlos – un gol.

Corona a acumulat 6 puncte în clasamentul Ligii Florilor unde ocupă locul 7. În etapa viitoare brașovencele vor evolua tot în deplasare, contra celor de la HC Zalău.