Victorie mare la tenis de masă și calificare în sferturile de finală...

Victorie mare la tenis de masă și calificare în sferturile de finală la Jocurile Olimpice

0 53

Perechea formată din Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs s-a calificat în sferturi în proba de dublu mixt la tenis de masă în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. „Tricolorii” au obținut o victorie categorică, scor 4-1 în fața echipei compuse din australienii Nicholas Lum și Minhyung Jee. Primul set a fost la discreția românilor. Ionescu și Szocs s-au impus cu 11-5. Australienii au restabilit egalitatea, după un triumf clar în setul al doilea (11-6). Setul al treilea a fost cel mai echilibrat.

Ionescu și Szocs au avut nervii mai tari și s-au impus cu 14-12. Seturile 4 și 5 au fost câștigate categoric de Ionescu și Szocs, 11-4 și 11-3, care au obținut calificarea în sferturile de finală. În meciul pentru semifinale, Ionescu și Szocs se vor duela cu Jonghoon Lim și Yubin Shin din Coreea de Sud.

Canotorul Mihai Chiruță, primul român intrat în competiție la Paris

Primul sportiv român care a intrat în concurs la ediția Jocurilor Olimpice de la Paris a fost canotorul Mihai Chiruță, care a obținut calificarea în sferturile probei de simplu vâsle, după ce a dominat seria a doua.

După primii 1.000 de metri, sportivul nostru a controlat cursa și a trecut primul linia de sosire cu timpul de 6:51.51. La debutul său la Jocuri, Mihai Chiruță a avut al treilea timp al seriilor.

”Mi-am imaginat prezența aici, mi-am dorit atât de mult să ajung la Jocuri. Azi am controlat cursa. M-am simțit foarte bine pe apa de la Vaires-sur-Marne. Exact cum am stabilit cu antrenorii. Ploaia e semn de belșug, suntem obișnuiți. Succes și colegilor mei!”, a declarat Chiruță.