Vis spulberat : Olanda – România 3-0, în optimile EURO 2024

0 27

România a fost învinsă de naționala Olandei, scor 3-0 (1-0), în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal. Tricolorii, încurajați de peste 25.000 de fani pe stadionul din Munchen, au cedat în fața batavilor la finalul unui meci în care și-au creat puține situații de gol. România a început curajos și a făcut presing în primele minute. Man a semnat o ocazie importantă în minutul 14 când a trimis puțin peste poartă. Apoi, jocul echipei României a scăzut în intensitate, iar olandezii au preluat, ireversibil, inițiativa.

Prima reușită a partidei a venit de la Gakpo în minutul 20. Atacantul lui Liverpool a punctat cu un șut la colțul scurt, fază la care Rațiu și portarul Florin Niță au fost depășiți ușor. Olandezii au avut ocaziile importante și după deschiderea scorului iar tricolorii s-au apropiat de poartă doar cu șuturile de la distanță ale lui Stanciu, Hagi și Man. Van Dijk a lovit bara cu o lovitură de cap, Depay a trimis milimetric pe lângă din lovitură lovitură liberă iar Veerman a trimis și el puțin pe lângă poartă. Pe lângă aceste ocazii, olandezii au mai avut un gol anulat pe motiv de offside la reușita lui Gakpo. Echipa antrenată de Ronald Koeman s-a desprins în minutul 83, când Malen a punctat simplu după pasa lui Gakpo. Același Malen a stabilit scorul final, în prelungiri, după o acțiune pe contraatac, marcând cu un șut plasat.

Dincolo de rezultat și de ieșirea României din competiție, rămân evoluțiile bune din meciurile cu Ucraina și Slovacia, care i-au permis echipei noastre să iasă din grupele turneului final.
România – Olanda 0-3 (0-1)
Au marcat: C. Gakpo (20) D. Malen (83) (90+3)
Munchen, Munich Football Arena, 65.012 de spectatori
România : Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș (Racovițan) – M. Marin (Cicâldău), Man, Stanciu (Olaru), R. Marin, I. Hagi (Alibec) – Drăguș (Mihăilă).
Antrenor principal : Edi Iordănescu