Volei masculin : Corona Brașov este în turul trei al calificărilor în...

Volei masculin : Corona Brașov este în turul trei al calificărilor în Liga Campionilor

0 4

Corona Brașov s-a calificat senzațional în turul trei preliminar al Ligii Campionilor la volei masculin, după ce a eliminat gruparea elvețiană Volley Schonenwerd.  După ce au învins în tur cu 3-1, brașovenii aveau nevoie de două seturi câștigate, pentru a merge mai departe. Începutul nu a fost favorabil echipei pregătită de Laurențiu Lică. Elvețienii au luat primele două seturi, cu 25-21 și 25-23 și se părea că sunt favoriți la calificarea mai departe. A urmat însă un set bun al echipei Brașovului, adjudecat la 15, după care, un al patrulea set, care este de povestit nepoților.

În setul patru, oaspeții au condus și la 7 puncte (14-7) și toată lumea credea că se va ajunge la un set de departajare. Ce a urmat însă va rămâne în memoria tuturor, din moment ce brașovenii au avur o revenire formidabilă, reușind să egaleze la 18-18. Apoi, Corona a avut 23-21, după care a ratat cinci mingi consecutive de set şi calificare, ajungându-se la 25-25. Au urmat momente incredibile, Corona a salvat și ea mai multe mingi de set ale oaspeților, în timp ce elvețienii s-au agățat teribil de fiecare punct și au blocat vreo opt mingi de calificare ale Coronei. Totuși, la incredibilul scor 37-36, gazdele nu au mai irosit punctul și și-au trecut în cont un set cu un scor demn de cartea recordurilor, 38-36. Astfel, câștigând două seturi, brașovenii merg în turul trei! Ultimul set, fără importanță, a revenit elvețienilor, cu 15-11. Ewoud Goummans a fost cel mai bun jucător al gazdelor, cu 27 de puncte realizate, în timp ce Augusto Colito a contribuit cu 16 puncte, iar Ştefan Lupu cu 14 puncte. În turul trei preliminar, Corona o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Olympiakos Pireu şi Guaguas Las Palmas. Olympiakos s-a impus în primul meci cu 3-0, returul fiind programat pe 10 octombrie în Las Palmas.