Volei masculin : Corona Brașov, prima victorie europeană din istoria echipei

0 7

Campioana României la volei masculin, Corona Brașov, a început aventura în Liga Campionilor cu o victorie. Elevii lui Laurențiu Lică au învins în manșa tur din primul tur preliminar pe OK Radnik Bijeljina, din Bosnia Herțegovina, cu un scor clar, 3-0! La Gradiska, acolo unde s-a disputat partida, brașovenii s-au impus fără prea mari probleme, 3-0, pe seturi cu 25-20, 25-22, 25-15, la debutul într-o competiție europeană. După un început de meci echilibrat în care ambele echipe au greșit destul de mult, brașovenii au preluat treptat controlul partidei. Singurele momente în care gazdele au pus presiune au fost în finalul setului secund, dar elevii lui Lică au gestionat bine ultimele mingi, după care au câștigat la pas și setul trei. Antrenorul Laurențiu Lică a folosit mulți jucători din lot, iar Ewoud Gommans a fost desemnat MVP-ul partidei.

,,Galben-albaștrii” au în acest moment prima șansă la calificare în turul doi. Singurul aspect negativ în tabăra brașovenilor la finalul meciului a fost accidentarea lui Ștefan Lupu, centrul campioanei și al naționalei României părăsind terenul în finalul primului set cu probleme la spate. Manșa retur contra campioanei din Bosnia și Herțegovina va avea loc miercuri, 25 septembrie, de la ora 20.00 în Sala Sporturilor. Pentru a se califica în grupele Ligii Campionilor, echipa Brașovului trebuie să treacă de trei tururi preliminare.