A dat pe mere ce a luat pe pere: Simona Halep pierde...

A dat pe mere ce a luat pe pere: Simona Halep pierde clar cu Elina Svitolina şi părăseşte Rogers Cup!

0 221

De nerceunoscut : Simona Halep (2 WTA) a pierdut fără drept de apel, de maniera în care se impusese în optimi şi sferturi şi a părăsit Rogers Cup, de la Toronto! Învingătoarea Simonei este Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA), care a câştigat neaşteptat de clar : scor 6-1, 6-1, în semifinalele turneului Premier 5 de la Toronto. Elina a jucat dezimvolt şi a profitat din plin de multele erori neforţate ale jucătoarei noastre. De remarcat că ambele au evoluat în semifinale după numai câteva ore după ce părăsiseră victorioase meciurile din sferturile de finală. Aceasta, datorită ploii, care a comprimat programul turneului canadian. Halep se consolează cu trei victorii obţinute în minimum de seturi în Canada, dar şi cu un cec în valoare de 123.000 de dolari. Scorul întâlnirilor directe dintre Halep şi Svitolina este acum egal, 2-2. Următorul turneu la care participă Simona este cel de la Cincinnati, care debutează săptămâna viitoare