Pe stadionul Tineretului s-a disputat astăzi un meci amical derby, între cele două reprezentante ale judeţului Braşov în eşalonul doi al fotbalului românesc, FC Braşov şi Unirea Tărlungeni. La capătul unui meci disputat pe caniculă, care i-a încins pe jucători, la propriu şi la figurat (unele intrări la minge şi dueluri au fost…aprinse, acestora căzând victimă H Popa, care a părăsit terenul accidentat!), FC Braşov s-a impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de experimentatul Mugurel Buga (min. 9 şi 19). Apoi, meciul s-a închis, chiar dacă ambele echipe au mai încercat câte ceva, în plan ofensiv. Până în minutul 20, când tabela de marcaj arăta 2-0, FC Braşov a arătat o faţă schimbată, comparativ cu partidele amicale anterioare, după care jocul ,,stegarilor” a părut plafonat. De partea celalată, Unirea s-a prezentat ca o echipă fără idei, ai cărei jucători au comis destule greşeli, ca să atragă critici vehemente din partea antrenorului daniel Bona.

FC Braşov : Căucă – Letan, Hlinca, Puţanu, David – Avram, Moraru, Ianc, Mareş – Buga, Rusu. Au mai jucat : Istrofor, Ene, H. Popa, Olteanu, V. Munteanu, A. Burlacu

Unirea Tărlungeni : Muţiu – Vlăsceanu, Forika, Şerban, Bucur – Dâlbea, Monea, Minciună, Cioinac, Chirciu – L. Nicolae. Au mai jucat : M. Burlacu, Iordache, Vasiloi, S. Marin, Pasztor, Paraschiv.

Declaraţii după meci

Daniel Bona, antrenor Unirea Tărlungeni : ,,Am avut o prestaţie jalnică, nu i-am văzut de când sunt la Tărlungeni pe aceşti jucători să joace aşa prost. Am impresia că jucătorii cred că joacă numele, nu ei. A fost un meci slab, am arătat ca o echipă care nu a putut să schimbe ritmul, ca o echipă dezlânată. A fost o înfrângere care ve ajută, pentru că ne-a arătat cu două săptămâni înainte de debutul sezonului că suntem complet în afara fotbalului şi că mai avem mult de muncă, în toate compartimentele. Această echipă, care a pus probleme multor echipe în sezonul trecut, a avut astăzi primul şut pe poartă în minutul 47!

Cosmin Bodea, antrenor FC Braşov : ,,Un meci bun astăzi, în faţa unor jucători experimentaţi. Cred că în prima repriză am jucat în viteză, lucru care ne-a adus două goluri şi sunt mulţumit şi de joc şi de rezultat. Au mai fost şi greşeli, desigur, pe care va trebui să le corectăm şi să sperăm că până la startul campionatului, să le eliminăm. Mai avem nevoie de un vârf de atac

Echipele braşovene vor juca săptămâna viitoare alte ,,amicale : FC Braşov la Sf. Gheorghe, miercuri, 19 august (ora 18,00) şi Unirea Tărlungeni, vineri, 21 august, la Piteşti