Andra Maroșan a adus a doua medalie pentru Corona Brașov la „FIS...

Andra Maroșan a adus a doua medalie pentru Corona Brașov la „FIS Children Trophy”

0 272

A doua zi a „FIS Children Trophy” a adus o nouă medalie pentru Corona Brașov, Andra Maroșan (foto) câștigând bronzul în proba de slalom, la categoria U14 – fete.
Aceasta este a doua clasare pe podium a sportivilor antrenați de Dan Iliescu și Cristiana Opriș, în competiția care s-a desfășurat în Poiana Brașov, după ce vineri Hunor Szoke a terminat pe locul 3 proba de slalom uriaș la categoria U16- băieți. Tot vineri, Andra Maroșan a terminat pe locul 4 la U14-fete, iar Diana Rențea pe locul 5 la U16-fete.
În întrecerea pe echipe, România a ocupat locul 2, după Austria, podiumul fiind completat de Bulgaria.
„Children Trophy” a reprezentat prima competiție FIS dedicată copiilor găzduită de România, evenimentul fiind organizat Asociaţia de Turism Poiana Braşov, Federaţia Română de Schi şi Biatlon şi Primăria Braşov
Astfel, pe Pârtia Subteleferic s-au aflat, timp de două zile, aproximativ 100 de schiori din Austria, Turcia, Bulgaria, Serbia, Grecia, Georgia, Brazilia, Argentina, Ungaria şi România.
Poiana Braşov a câştigat dreptul de organizare a acestei competiţii pe următorii cinci ani, fapt care duce implicit şi la o promovare masivă a schiului alpin dar şi a domeniului schiabil din Poiana Braşov.