Baschet : În loc de coșuri și puncte, greșeli și ratări!

0 333

Meciul dintre Olimpia Brașov și BC ICIM Arad, din prima etapă a returului sezonului regulat al Ligii Naționale de baschet feminin, nu a adus, așa cum așteptau fanii echipei brașovene, punctele în contul trupei antrenorului principal Dan Calancea. Și asta, în primul rând datorită jocului mai puțin reușit al echipei brașovene, ale cărei jucătoare au greșit foarte mult și au ratat nepermis. Primul sfert a revenit echipei oaspete, care a dorit să-și ia punctele înapoi, după ce pierduse în fața Olimpiei la Arad, în prima etapă a campionatului. Apoi, în al doilea sfert, Olimpia a recuperat, a trecut chiar în avantaj (20-18), ănsă vremelnic, pentru că echipa din Arad a revenit la conducere, intrând în pauza mare la adăpostul de trei puncte : 31-28. Sfertul al treilea a aparținut clar oaspetelor, care au acumulat o diferență consistentă, de 11 puncte și se părea totul pierdut, din punctul de vedere al echipei brașovene. Nu a fost așa, pentru că Olimpia a revenit din nou, în ultimul sfert al meciului, a jucat mai bine, a greșit mai puțin și a egalat, 58-58, cu aproape 5 minute rămase de jucat. Finalul meciului nu a fost însă al echipei brașovene, care a greșit atunci când nu trebuia și a deschis drumul aospetelor spre un succes care nu se contura…Scor final : 63-66 și Olimpia își trece în cont o înfrângere grea.
Au marcat pentru Olimpia : Handford 17 puncte, Pesovic 15, Durett 13, Higgins 10, Dumitrache 8.