Baschet : Olimpia CSU Brașov a câștigat meciul cu ,,U”Cluj și și-a...

Baschet : Olimpia CSU Brașov a câștigat meciul cu ,,U”Cluj și și-a securizat locul trei, înaintea play-off-ului

0 269

La Alexandria au început întrecerile celui de-al doilea turneu al grupei 1-5 a Ligii Naționale de baschet feminin. Al doilea meci al zilei de vineri, a fost practic finala pentru locurile 3-4, înaintea play-off-ului, între Olimpia CSU Brașov și,,U”Cluj. Dacă după prima repriză, echipa din Cluj avea avantaj (34-31), echipa brașoveană a făcut un al treilea sfert de excepție, a fost în prim plan și a reușit să întoarcă scorul, evoluție care a continuat și în ultimul sfert. Astfel, victoria a revenit Olimpiei CSU Brașov, cu 73-64, punctele învingătoarei fiind înscrise de Handford 23, Higgins 14, Irimia 11, Pesovic 10, Radovic 10, Al Ash Hab 5. Cu acest succes, echipa Brașovului și-a securizat prezența pe treapta a treia a calsamentului Ligii Naționale, înaintea play-off-ului, astfel încât ultimul meci din grupa 1-5, de la Alexandria, în compania liderei Sepsi Sf. Gheorghe, nu mai are importanță. Este deci de așteptat ca antrenorul principal Dan Calancea să odihnească în meciul cu echipa campioană mai multe titulare, intens solicitate în ultima vreme.
La finalul săptămânii viitoare, va începe play-off-ul, echipa brașoveană urmând să joace, în prima fază (sferturile de finală), cu Arad, după sistemul cel mai bun din trei partide, cu maximum două meciuri la Brașov. Apoi, în semifinale, adversarul probabil va fi Satu Mare…