Baschet : Olimpia CSU Brașov s-a impus fără emoții, în disputa cu...

Baschet : Olimpia CSU Brașov s-a impus fără emoții, în disputa cu CS Univesitatea Cluj!

0 209

Grupa de elită a Ligii Naționale de baschet feminin a programat la Brașov partida dintre Olimpia CSU Brașov și CS Universitatea Cluj. Favorită a disputei, echipa brașoveană a accelerat încă din start, având un prim sfert perfect, adjudecat la pas : 31-14. Această diferență avea să fie decisivă în economia meciului, pentru că echipa din Cluj nu a reușit să recupereze terenul pierdut în primele 10 minute, chiar dacă, pe alocuri a reușit să se apropie, timid ce-i drept, de adversare…Ca și când lotul restrâns numeric nu ar fi fost de ajuns, jucătoarea Brașovului, Carla Bartee, a evoluat cu mulți nervi, fiind descalificată și lăsându-și echipa fără aportul ei…De remarcat că și în acest meci, Olimpia CSU Brașov a avut înscrise pe foaia de joc 9 jucătoare, din care au evoluat opt…

Scor final : 84-70 (31-14, 20-22, 21-17, 12-17), pentru Olimpia CSU Brașov, pentru care au înscris : Podar 22 puncte, Arsenic 17, Pesovic 13, Bartee 8, Ferenczi 7, Filip 6, Ash Hab 6, Szmutku 5.
Campionatul Ligii Naționale se întrerupe, urmând ca proximul meci al echipei brașovene să fie la Satu Mare.