Chindia Târgoviște va continua în Liga I de fotbal

0 437

Final în sezonul 2019-2020 al Ligii I de fotbal! Ultimul meci a decis ultima echipă care va juca în primul eșalon național. Este Chindia Târgoviște, care a trecut de echipa clasată pe locul trei în liga secundă, CS Mioveni, în barajul de rămânere/promovare în Liga I.  CS Mioveni a remizat pe teren propriu, cu Chindia Târgoviște, 1-1, în manșa retur din baraj. Echipa lui Claudiu Niculescu a reușit să deschidă scorul rapid, în minutul 7, prin reușita lui Andrei Hergheligiu. Însă, în prelungirile primei reprize, Chindia Târgoviște a restabilit egalitatea prin golul lui Josip Ivancic. În repriza a doua, CS Mioveni aproape că nu a mai existat, băieții lui Claudiu Niculescu nemaireușind să pună mari probleme la poarta lui Mihai Aioani. Manșa tur a barajului fusese câștigată de Chindia, cu 2-0.Astfel, CS Mioveni rămâne pentru încă un sezon în Liga 2, iar Târgoviște, chiar dacă s-a clasat ultima în sezonul încheiat din prima ligă, s-a salvat și va fi din nou în aceeași serie cu CFR Cluj, FCSB sau Craiova! De-ale fotbalului românesc, în vreme de pandemie…