Comisia de disciplină a FRF va tranşa litigiul Sepsi-Astra

0 334

Contestaţia echipei Astra după meciul cu Sepsi Sfîntu Gheorghe a ajuns la Comisia de Disciplină a FRF. Partida de duminică dintre Sepsi Sfîntu Gheorghe şi Astra Giurgiu din etapa a XIV-a a Ligii I a fost perturbată de problemele cu instalaţia de nocturnă a Stadionului Tineretului din Braşov.
Partida a fost întreruptă aproape un sfert de oră în prima repriză, iar cel de-al doilea mitan a început cu o întârziere de opt minute.
Meciul s-a încheiat 0-0, dar Astra Giurgiu a depus contestaţie şi speră să câştige la masa verde, considerând că partida nu mai trebuia reluată după problemele instalaţiei de iluminat.
În aşteptarea deciziei, care va fi luată cel mai probabil în 25 octombrie, conducerea formaţiei covăsnene a trimis o scrisoare de răspuns fostei campioane a României.
„Vă spun sincer, mi-ar fi ruşine să apelez la astfel de trucuri, se spune în scrisoarea semnată de vicepreşedintele clubului Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, David Kertesz, care îşi exprimă convingerea că, în cazul în care Astra va câştiga la masa verde, în primul rând va avea de pierdut sportul, pentru că meciurile se câştigă pe teren.
Meciul dintre Sepsi şi Astra s-a încheiat 0-0 iar instalaţia de nocturnă de pe stadionul Tineretului a cedat o dată în minutul 25 şi a doua oară la pauza partidei.
Arbitrul George Rădulescu a decis ca meciul să se reia, deşi unii sunt de părere că acesta trebuia oprit.