Corona a pierdut primul meci al Memorialului Dumitru Popescu Colibaşi : 30-31,...

Corona a pierdut primul meci al Memorialului Dumitru Popescu Colibaşi : 30-31, cu CSM Bistriţa

0 299

Primul meci al Coronei Braşov la Memorialului Dumitru Popescu Colibaşi, cel cu CSM Bistriţa, nu a adus suporterilor echipei braşovene prea multe motive de satisfacţie. Pe lângă scorul final : 31-30 pentru echipa bistriţeană, s-a adăugat şi jocul modest al Coronei, cu destule greşeli şi, mai mult, cu o cădere inexplicabilă spre finalul primei reprize, care a fost ireversibilă. Într-adevăr, Corona a condus la diferenţă de 4-5 goluri în prima parte a meciului, după care, din minutul 18, a început declinul inexplicabil, care a condus la înfrângere. Şi pentru ca rana să fie condimentată cu sare din belşug, poarta echipei Corona a fost ca şi inexistentă, cele trei care s-au perindat între buturi, nu au avut inspiraţia să oprească iureşul echipei bistriţene. Vorba cuiva care se pricepe şi are şi atribuţii în conducerea secţiei de handbal de la Corona : ,,degeaba dai 30 de goluri dacă primeşti 31!”. Este a doua înfrângere a echipei braşovene cu Bistriţa, după cea consemnată cu câteva zile în urmă, la turneul amical de la Bistriţa.
Pentru Corona au marcat: Neagu 8, Buceschi 7, Popa 5, Tiron 3, Chiricuţă 3, Bloj 2, Tătar 1, Ciuciulete 1. Poarta a fost ,,apărată” pe rând, de Mârcă, Roşca şi Hosu.
Se pare că achiziţionarea unui portar de valoare a devenit o ţintă pentru Corona, pentru că până la primul meci official, cu Vâlcea, la Braşov, au mai rămas puţin mai mult de 2 săptămâni.
Îm prima partidă a Memorialului : CSM Bistriţa – Minaur Baia Mare 33-19.
Marţi, programul competiţiei este următorul : ora 10,00 Corona Braşov – Minaur Baia Mare, ora 12, 00 HCM Slobozia – CSM Bistriţa, ora 18,00 Corona Braşov – HCM Slobozia