Corona Brașov, debut victorios în cupele europene la handbal : 35-30 cu...

Corona Brașov, debut victorios în cupele europene la handbal : 35-30 cu Bera Bera

0 458

După trei ani, Corona Brașov a revenit în cupele europene de handbal, odată cu disputarea la Brașov a primei manșe din turul secund al Cupei EHF, în compania echipei spaniole Super Amara Bera Bera. A fost o atmosferă de sărbătoare, cu un public numeros în tribunele sălii sporturilor, care a asistat la un meci viu, cu multe realizări și multe goluri. Corona a început mai bine, a condus, cu 4-1, 8-5 și chiar 12-7, însă partea a doua a primului act a fost dominată de echipa spaniolă, care a egalat în min. 24 (13-13). Corona a revenit și a încheiat prima repriză în avantaj minim : 16-15. Repriza secundă a fost dominată clar de echipa Brașovului, care s-a distanțat treptat : 20-16, 23-19, 26-20, 27-20. Finalul a fost însă destul de echilibrat, oaspetele s-au străduit și au reușit să mai strângă scorul, în vederea unui retur care se anunță la fel de disputat. Scor final : 35-30 pentru Corona Brașov, ale cărei goluri au fost înscrise de : S. Târcă 10, Pavicevic 7, Neagu 5, Laslo 4, Ciuciulete 4, Buceschi 2, Bucur 2, Lopătaru 1.

La final, antrenorul principal Ion Crăciun era nemulțumit nu de apărare, care a încasat 30 de goluri, cu mai mult de atac : ,,În atac am făcut o groază de greșeli. Pe fond de oboseală, nu au mai ținut cont de ce le-am transmis. Am ratat din situații foarte clare, pe mijlocul porții, singure. În momentul în care greșește o jucătoare, parcă totul se dărâmă. Asta, în special la jucătoarele tinere, însă este bine că le avem, pentru că sunt de mare perspectivă. Sunt convins că meciul din deplasare va fi foarte greu, dar nu imposibil. Trebuie să pregătim meciul de peste o săptămână și să facem acolo ceva deosebit. Nu trebuie să ne mulțumim că am câștigat la cinci goluri, pentru că meciul din Spania va fi dificil”.

Returul se va disputa sâmbăta viitoare, la San Sebastian.