Dinamo a ajuns pe ultimul loc în Liga I de fotbal

0 219

Chiar dacă Târgoviște a început mai bine meciul cu Iași, din grupa play-out a Ligii I, având și o ocazie monumentală în min. 10, Poli Iași a câștigat meciul cu Chindia, scor 2-0, în cadrul etapei a șasea din play-out.

Pentru echipa lui Mircea Rednic au marcat olandezul Kevin Luckassen, în minutul 13, și argentinianul Lucas Chacana, în minutul 90.

Această victorie o scoate pe Poli Iași, cel puțin pentru moment, din zona roșie a clasamentului, dar realizează un mic cutremur pe prima scenă a fotbalului românesc, pentru că a trimits-o pe Dinamo pe ultimul loc în Liga 1. Moldovenii au urcat pe locul 11, cu 18 puncte, la egalitate cu Hermannstadt (locul 12), sibienii având, ce-i drept, un meci în minus.

Chindia Târgoviște rămâne pe locul 13 în clasament, cu 17 puncte, la egalitate cu Dinamo.