FC Brașov, între modestia primei reprize și ,,bijuteria” lui Manole

0 470

În etapa a patra a ligii secunde de fotbal, FC Brașov a avut un meci dificil pe teren propriu, cu o echipă care a ratat de puțin promovarea în sezonul trecut, Dunărea Călărași. Echipa brașoveană s-a menținut pe linia evoluțiilor anterioare și chiar mai mult, a obținut o victorie la scor, fapt inedit în acest campionat : 3-0 (0-0)! După o repriză modestă, cu puține ocazii, partea a doua a meciului a fost animată, iar după min. 53, când Dunărea a rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea, pentru două cartonașe galbene, a lui Balint, a controlat clar ostilitățile. Firesc, în această perioadă a meciului, au apărut ocaziile și golurile. Prima reușită a ,,galben-negrilor”a venit în min. 63, când Manole a șutat din centrul careului mare, fără speranțe pentru portarul advers (1-0). Au urmat două goluri în ultimele minute de joc : primul, în min. 85, când Sburlea a fost atent la respingerea portarului, după șutul lui Istrati și a marcat fără probleme (2-0), al doilea, o ,,bijuterie”, aparținând tehnicului Manole, care a expediat un șut din unghi, cam de la colțul careului mare și l-a lăsat fără replică pe portarul advers (3-0)! A fost scorul final, care aduce echipei brașovene trei punte mari și o urcă pe locul trei în clasament, cu 10 puncte!
FC Brașov : Iacob – Vagner (H. Popa), Șerban, Poverlovici (Istrati), Stan – P. Iacob, Răsdan, Grigorie (V. Munteanu), Manole – I. Popa – Sburlea