Franța vs Uruguay 2 – 0, Varane și Griezmann au trimis acasă...

Franța vs Uruguay 2 – 0, Varane și Griezmann au trimis acasă pe sud-americani!

0 249
Franța este prima semifinalistă a Campionatului Mondial din Rusia, trupa lui Didier Deschamps obținând o victorie facilă în fața Uruguayului, națională care primise un singur gol până în faza sferturilor de finală.
Fără Edinson Cavani pe teren, sud-americanii au început curajos partida de pe Nizhny Novgorod Stadium, dar entuziasmul lor a fost anihilat rapid de francezi.
Varane a deschis scorul pe finalul primei reprize, pentru ca apoi Uruguayul să rateze cea mai mare ocazie pe care a avut-o.
După ce l-a servit pe Varane la primul gol, Antoine Griezmann a stabilit scorul final in minutul 61, profitând și de o gafă incredibilă a portarului Muslera (în foto). A fost 2-0 pentru Franța, care va bifa a șasea semifinală la un Campionat Mondial.
Antoine Griezmann a fost declarat jucătorul meciului Uruguay vs Franţa.

Edinson Cavani a lipsit din echipa de start a Uruguayului. Starul lui PSG nu s-a refăcut complet după accidentarea din optimi și a fost  doar rezervă în partida cu Franța.

Echipele de start:
Franța: 1. Hugo Lloris – 2. Benjamin Pavard, 5. Samuel Umtiti, 4. Raphael Varane, 21. Lucas Hernendez – 13. Ngolo Kante, 6. Paul Pogba, 12. Corentin Tolisso – 10. Kylian Mbappe, 9. Olivier Giroud, 7. Antoine Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Varane a deschis scorul in partida cu Uruguay

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola – 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 15. Steven Nzonzi, 8. Thomas Lemar, 18. Nabil Fekir, 20. Florian Thauvin, 11. Ousmane Dembele.

Uruguay: 1. Fernando Muslera – 22. Martin Caceres, 2. Jose Gimenez, 3. Diego Godin, 17. Diego Laxalt – 8. Nahitan Nandez, 14. Lucas Torreira, 15. Matias Vecino, 6. Rodrigo Bentancur -9. Luis Suarez, 11. Cristhian Stuani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.
Rezerve: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva – 4. Guillermo Varela, 19. Sebastian Coates, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 7. Cristian Rodriguez, 10. Giorgian De Arrascaeta, 18. Maximiliano Gomez, 20. Jonathan Urretaviscaya, 21. Edinson Cavani.
În semifinale, Franța va juca împotriva învingătoarei dintre Brazilia și Belgia pe 10 iulie, la Sankt Petersburg, de la ora 21:00.