Handbal : Când joci doar 15 minute, nu poți să câștigi un...

Handbal : Când joci doar 15 minute, nu poți să câștigi un meci!

0 250

Ultima șansă de a continua lupta pentru un loc în ediția viitoare a cupelor europene la handbal, a fost irosită de Corona Brașov! După ce în campionat a ieșit de mult din cursa pentru ocuparea unui loc, care să-i dea șanse de a juca în Europa, handbalistele pregătite de Dragoș Dobrescu au ratat calificarea în semifinalele Cupei României, chiar la Brașov. Corona s-a confruntat cu HCM Rm. Vâlcea, o echipă cu multe jucătoare de top, care au venit la Brașov cu același obiectiv, să avanseze în Cupă…Meciul a început sub semnul echilibrului, echipele mergând cap la cap până în min. 10. Apoi, Vâlcea a trecut în avantaj, pe care și l-a consolidat până la finalul primei reprize : 8-4, 10-5, 15-11, 17-12. În partea a doua a meciului, Corona a avut zece minute de excepție, în care nu numai că a recuperat dezavantajul, dar a trecut chiar și la cârma scorului. Totul s-a întâmplat între minutele 35-45, când echipa Brașovului a ajuns, de la 16-20, la …21-20, dând impresia că se poate mai mult chiar…Nu a fost să fie, pentru că după un efort considerabil, echipa a căzut, poate și fizic, cedând din nou inițiativa și permițând oltencelor să ia din nou un avantaj de cinci goluri! Ultimul sfert de oră a scos din nou în evidență metehnele Coronei, care nu a mai reușit nimic, chiar dacă publicul a mai sperat…Scor final : 31-27 pentru Rm. Vâlcea, care merge mai departe în Cupa României, în timp ce echipa brașoveană nu mai are niciun obiectiv de îndeplinit în acest sezon…
Pentru Corona au înscris : S. Târcă 9 goluri, Chiper 7, Buceschi 5, Tătar 2, L. Popa 2, Tiron 2.