Handbalistele de la Corona au câștigat la Bistrița și sunt aproape de...

Handbalistele de la Corona au câștigat la Bistrița și sunt aproape de grupele Cupei EHF

0 176

Corona Brașov a luat o importantă opțiune pentru calificarea în grupele Cupei EHF la handbal feminin, după victoria din deplasare, cu Gloria Bistrița : 27-25! După o primă repriză adjudecată de gazde, cu 15-13, a urmat o a doua parte a jocului, în care echipa Brașovului a reușit, spre final, să preia ireversibil conducerea și să se impună. În această parte a jocului, o contribuție însemnată la obținerea victoriei a avut –o Sorina Târcă, după minutul 45, când a reușit să marcheze patru goluri pentru Corona și să întoarcă, practic, soarta jocului, de la scorul de 19-21!

Pentru Corona Brașov au înscris : S. Târcă 6 (nu a fost convocată în lotul pentru Campionatul Mondial!!), Pavicevic 5, Ciuciulete 4, Bazaliu 3, Buceschi 3, Bucur 2, Gomes 2, Laslo 2.

Returul turului III al Cupei EHF se va disputa la Brașov, sâmbătă, 16 noiembrie.