Handbalul feminin românesc, pe val : două echipe calificate în etapele superioare...

Handbalul feminin românesc, pe val : două echipe calificate în etapele superioare ale cupelor europene!

0 226

CSM Bucureşti s-a calificat, pentru al treilea an consecutiv, în turneul Final 4 al Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana României a pierdut cu 27-20 manşa retur cu Metz, disputată duminică, dar a mers mai departe graţie succesului din tur: 34-21. S-au mai calificat în Final 4 echipele Vardar, Gyor şi Rostov. Dacă succesul și calificarea mai departe a echipei campioane putea fi anticipat la începutul campaniei, nu același lucru se poate spune despre echipa SCM Craiova, la startul Cupei EHF. Echipa olteană, antrenată de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece, a obținut un succes de răsunet, calificându-se în finala competiției europene! Este prima finală europeană a Craiovei la ”jocurile de echipă”. În 1983, Universitatea Craiova s-a oprit în semifinalele Cupei UEFA la fotbal, după 0-0 şi 1-1 cu Benfica Lisabona. Vipers Kristiansand este a doua finalistă a Cupei EHF, după ce a eliminat Viborg la sfârşitul celor două manşe. După 31-34 în tur, norvegiencele au câştigat manşa retur cu 29-23.Ultima finală a unei echipe româneşti în Cupa EHF a avut loc în 2012 şi a fost jucată de HC Zalău.