Irina Begu şi Monica Niculescu avansează la Wimbledon, în proba de dublu

0 216

Irina Begu şi Monica Niculescu au obţinut, sâmbătă, calificarea în optimile de finală ale probei de dublu de la Wimbledon, după ce au trecut de cuplul format din chinezoaica Xin-Yun Han şi georgiana Oksana Kalashnikova, scor 6-3, 3-6, 6-0.  După primele seturi, în care cele două dubluri și-au împărțit, la același scor, succesul, setul decisiv le-a aparţinut clar româncelor, care nu le-au mai dat nicio şansă adversarelor. Begu și Niculescu s-au impus la zero în setul decisiv, iar partida s-a încheiat după o oră şi 28 de minute. În optimile de finală ale probei de dublu feminin de la Wimbledon, Irina Begu şi Monica Niculescu le vor întâlni pe câştigătoarele din duelul Su-Wei Hsieh/ Barbora Strycova – Ekaterina Alexandrova/ Viktorija Golubic. foto prosport.ro