Jucării de pluș pe gheață, goluri, suspans, atmosferă de sărbătoare și tribune...

Jucării de pluș pe gheață, goluri, suspans, atmosferă de sărbătoare și tribune pline : Corona Brașov – Hokiklub Budapesta 5-4 (1-2, 1-1, 2-1, 0-0, 1-0)

0 200

Șirul evenimentelor de Sărbătoare a continuat la Patinoarul Olimpic Brașov și sâmbătă, cu ocazia meciului Corona Brașov – Hokiklub Budapesta, din Erste Liga. Partida a început cu două goluri ale oaspeților, înscrise în min. 5’29’’ și 11’33’’. Spre finalul primei reprize, a venit golul gazdelor, marcat de Fowlie (15’48’’) și numeroșii spectatori au aruncat cu jucării de pluș pe gheață, în cadrul evenimentului tradițional “De Sarbatori, daruiește un zâmbet” ajuns, anul acesta, la ediția a 8-a. Meciul a fost, în contunuare, spectaculos, publicul fiind ținut în tensiune. Corona a egalat în min. 28’22’’, prin Roberto Gliga, echipa oaspete revenind la conducere în min. 35’02’’. După două reprize, scorul era 2-3. Chiar daca oaspeții au mai înscris un gol, în min. 49’02’’ (2-4), meciul nu era încheiat. Asta, pentru că finalul partidei a aparținut total “lupilor”, care au reușit o egalare entuziasmantă, prin reușitele semnate de Trancă (51’33’’) și Constantin (54’57’’) : 4-4. A urmat repriza suplimentară, fără goluri, după care loviturile de departajare, ce au scos în evidență tăria și tehnicitatea echipei brașovene. Pentru Corona au înscris Trancă, Constantin și Gliga. Scor final 5-4, pentru Corona Brașov, care a urcat, provizoriu, pe locul 2 în clasamentul Erste Liga, având 53 de puncte, din 27 de meciuri.