La Cupa Mondială se cunoaște încă un sfert de finală : Croația...

La Cupa Mondială se cunoaște încă un sfert de finală : Croația – Rusia!

0 188

Croaţia este a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, după ce a învins fosta adversară a României, Danemarca, în urma loviturilor de departajare. Naţionala lui Zlatko Dalic a câştigat cu 3-2, la finalul celor 120 de minute de joc rezultatul fiind 1-1, şi va juca în faza următoare contra ţării gazdă, Rusia, care s-a impus în aceeaşi manieră în faţa Spaniei. Partida a început furtunos, cu gol în min. 1, realizat de danezi, după care, la doar 3 minute distanță, Croația a egalat! Era 1-1 și scorul a rezistat până la finalul celor 120 de minute! Soarta meciului putea fi decisă în prelungiri, dar Luka Modric a ratat penalty. În cele din urmă, mijlocaşul lui Real Madrid s-a revanşat la loviturile de departajare de la 11 metri, unde a transformat cu emoţii. Execuţia decisivă i-a aparţinut lui Ivan Rakitic, dar eroul croaţilor a fost portarul Danijel Subasic, care a apărat trei dintre şuturile danezilor. În acest fel, al doilea sfert de finală este Croația – Rusia.