Loredana Toma a devenit vicecampioană mondială la haltere

0 215

Loredana Toma a câștigat, luni seara, medalia de argint în proba de smuls, la categoria 64 de kilograme, din cadrul Campionatelor Mondiale de haltere, care au loc în aceste zile la Aşgabat (Turkmenistan). Tripla campioană europeană a fost învinsă în proba de smuls, de chinezoaica Deng Wei, care a ridicat cu două kilograme mai mult (112). Ultimul loc pe podium a fost ocupat de Karina Gorinceva din Kazahsan (107 kg). La aruncat, Toma a reuşit 124 de kilograme, însă a ratat celelalte două încercări la 128 şi 129 kg, clasându-se în final pe poziţia a 9-a. Medalia de aur a revenit tot chinezoaicei Deng Wei, care a stabilit un nou record mondial cu o încercare reuşită de 140 kg. Medalia de argint a fost câştigată de thailandeza Rattanawan Wamalun (137 kg), în timp ce bronzul a fost cucerit de Rim Un Sim (134 kg) din Coreea de Nord.

În clasamentul total, sportiva născută la Botoşani a ocupat poziţia a cincea, cu 234 kg. Podiumul la total a fost următorul: 1. Deng Wei (China) – 252 kg, 2. Rim Un Sim (Coreea de Nord) – 239 kg, 3. Rattanawan Wamalun (Thailanda) – 239 kg. La CM 2018, competiţie de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, România participă cu patru sportivi: Nicolae Onica – cat. 96 kg, Elena Ramona Andrieş – cat. 49 kg, Cristina Iovu – cat. 55 kg şi Loredana Elena Toma – 64 kg. După cinci zile de concurs, delegaţia României are două medalii: bronz prin Cristina Iovu (stilul aruncat, cat. 55 kg) şi argint prin Loredana Toma (stilul smuls, cat. 64 kg). Ultimul sportiv român care va intra în concurs este Nicolae Onica, acesta urmând să participe la proba masculină de 96 de kilograme programată la 7 noiembrie, de la ora 14,25.