,,Lupii”au pierdut în fața campioanei

0 287

Partida dintre Corona Brașov și DVTK, disputată sâmbătă pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov, în cadrul Erste Liga, ar putea primi un premiu de frumusețe, pentru jocul celor doua echipe. “Lupii” s-au ridicat de multe ori la nivelul valoroșilor adversari, care au câștigat anul trecut fosta Ligă Mol și uneori au dominat fără drept de apel. Îmbucurător este faptul că echipa brașoveană a căutat șutul din toate pozițiile, însă pucul nu a intrat în plasă, asta și datorită intervențiilor de excepție ale portarului Kiss. În prima repriză, dominarea “lupilor” a fost accentuată, însă DVTK a lovit, simplu, pe contraatac : 0-1, în min. 14. Repriza secundă a continuat sub aceleași auspicii, Corona a avut mai multe ocazii clare, nefinalizate și a dominat minute în șir. În repriza a treia, jocul a fost foarte dinamic, cele două echipe au căutat golurile, însă cei care au înscris, au fost oaspeții. Primul gol din această parte a meciului a fost înscris în minutul 53, iar al doilea, în momentul în care mai erau 70 de secunde de joc și când portarul Brașovului, Polc, fusese chemat pe bancă în tentativa disperată ca echipa să încerce imposibilul cu un om în plus pe gheață. Scorul final, 0-3, este mult prea sever pentru felul în care a decurs jocul și pentru impresia lăsată de “lupi”.
Pentru Corona urmează două meciuri în Ungaria, cu Fehervar și UTE iar următorul meci pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov va fi abia în 29 decembrie, cu echipa din Vienna II.