Mai multe penalizări decât joc : Corona Braşov Wolves – Dunărea Galaţi...

Mai multe penalizări decât joc : Corona Braşov Wolves – Dunărea Galaţi 2-3!

0 434

Visul frumos al ,,lupilor” începe să se risipească, încet, încet, după ce Dunărea Galaţi a preluat din nou conducerea semifinalei campionatului naţional de hochei, în urma meciului disputat în această seară . Scor final : Corona Braşov – Dunărea Galaţi 2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1). A fost o partidă aspră, cu nenumărate intrări la limită, mai ales în primele două reprize, în care s-a consemnat un fapt mai rar întâlnit : s-au jucat 40 de minute, dar minutele totale de penalizare au fost…46! În această situaţie, jucătorii şi-au dimnuat considerabil rezervele de energie, oboseala ambelor echipe fiind evidentă, lucru care a dus la mult hazard, în fiecare fază… Încrâncenarea disputei a dus şi la două accidentări, Daniel Trancă și MátyásZsolt fiind incerţi pentru următoarea partidă. În repriza a treia, jucătorii s-au mai potolit, şi-au văzut de meci, dar acest lucru nu s-a făcut simţit pe tabela de marcaj…În prelungiri, Dunărea a marcat golul de aur şi a preluat conducerea la general, cu 2-1, având acum nevoie de încă o victorie, pentru a se califica în finală. Pentru Corona au înscris Arpad Mihaly şi Tivadar Petres. Mâine, de la ora 18,30, se va disputa al patrulea meci, iar în cazul unei victorii braşovene şi, implicit, a egalării scorului la general, partida decisivă se va disputa duminică, la Galaţi.

În cealaltă semifinală a campionatului naţional, HSC Miercurea Ciuc a închis rapid seria cu Steaua, cu 3-0, după tot atâtea meciuri disputate