Baschetbalistele de la Olimpia CSU Braşov au câştigat în această seară al patrulea meci consecutiv, în Liga Naţională : 93-87 (25-19, 22-20, 16-13, 30-35) cu Phoenix Galaţi. A fost o partidă dominată în primele trei ,,sferturi” de echipa braşoveană, după care, oaspetele, magistral ,,cravaşate” de antrenorul lor portughez, au redus din handicap şi, spre final, s-au apropiat la trei puncte, ameninţând victoria gazdelor. Din fericire, ultimele două minute, prelungite la limita suportabilului, au fost gestionate bine de Olimpia CSU Braşov, care a trecut învingătoare linia de sosire.

Pentru Olimpia CSU Braşov au marcat : Bartee 26 p, Irimia 19, Sharpe 18, Mitic 13, Pesovic 10, Ardelean 6, Ferariu 1.

Olimpia CSU Braşov a ajuns pe locul 6, cu 9 puncte, dar şi cu un meci mai puţin disputat.

În următoarea etapă, a 9-a, echipa braşoveană va juca tot acasă, sâmbătă, cu ,,U” Cluj