Polo : Corona Sportul Studenţesc a ocolit podiumul în Superliga Naţională

0 318

S-a încheiat sezonul 2016-2017 al Superligii Naţionale de polo. Ultima necunoscută, respectiv ocupanta locului III în clasamentul campionatului, a fost rezolvată, după disputarea în Capitală a meciului decisiv, între Dinamo şi Sportul Studenţesc. Dinamo s-a impus cu 13-8 (3-3, 4-1, 1-2, 5-2) şi a intrat în posesia medaliilor de bronz ale ediţiei, cu scorul general de 3-2, în seria finalei mici. Pentru formația braşoveană au marcat: Rurua 3, Blazevic 2, Vl. Georgescu, Drăghici și Balakirev.
Pentru Corona Sportul Studenţesc este un uşor regres, faţă de campionatul trecut, când echipa a urcat pe ultima treaptă a podiumului campionatului. Echipa pregătită de Aurelian Georgescu are însă scuza întineririi substanţiale, o măsură luată încă de la debutul sezonului de conducerea secţiei de polo de la Corona