România a pierdut meciul cu Franța, la Campionatul Mondial de handbal; în...

România a pierdut meciul cu Franța, la Campionatul Mondial de handbal; în ,,optimi”, Neagu și compania vor înfrunta Cehia

0 154

România a pierdut clar ultimul meci din grupe, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania, contra Franței : 17-26! Jocul nu a avut însă nicio miză pentru handbalistele noastre, calificate deja, de pe primul loc, în optimile de finală, motiv pentru care antrenorul Ambros Martin a odihnit multe titulare (Neagu, Buceschi, Elisei, Pintea), dându-le minute de joc suficiente rezervelor.

Se poate spune că, practic, naţionala de handbal şi-a asumat acest eşec, doar că scorul este supărător. România a condus doar în startul partidei, cu 2-0, după care a primit şapte goluri la rând.

Franţa s-a distanţat la 10 goluri până la pauză, scor 17-7, iar meciul era practic decis. Pentru România au marcat Florianu 6 goluri, Drăguț 3, Laslo 2, Udriştioiu 2, Pintea 1, Geiger 1, Popa 1, Tătar 1. Într-o altă partidă importantă, Ungaria a învins Cehia, cu 30-29. Asta înseamnă că România va juca în optimi contra Cehiei, care va termina Grupa B pe locul patru.

La acest Campionat Mondial, Cehia a câştigat primele două partide, cu Argentina şi cu Polonia, după care a pierdut jocurile cu Suedia, Norvegia şi Ungaria.

Naţionala Cehiei e compusă din patru handbaliste care evoluează în Germania, trei în Franţa, una în Suedia, una în Polonia şi restul în campionatul intern.

România și Cehia s-au mai confruntat la Campionatul European de anul trecut, echipa noastră învingând greu, scor 30-28.