Mai pierde şi liderul mondial al tenisului ! Novak Djokovic a înclinat steagul la Roland Garros, fiind învins surprinzător în finală de ambiţiosul elveţian Stan Wawrinka. Situaţia este cu atât mai frustrantă pentru Djokovic, cu cât acesta nu a triumfat niciodată la Roland Garros, având trei finale pierdute.

Stan Wawrinka ajucat exemplar, cu o forţă de nebănuit înaintea meciului şi, după un prim set pierdut, a reuşit marea lovitură a carierei lui, fiind la al doilea turneu de Mare Slem în care triumfă. Scor final : 4-6, 6-4, 6-3, 6-4 la capatul a 3 ore si 12 minute. A fost prima finală a elveţianului la Roland Garros…,,Este o victorie uriaşă pentru mine, în faţa unui as al tenisului, unui jucător senzaţional, care a revoluţionat tensiul. Petrecem destul timp antrenându-ne împreună şi consider că am învăţat multe de la Novak. Cu siguranţă va găsi resurse să se impună aici, la Paris şi îi doresc acest lucru”, a spus elveţianul.

În competiţia feminină, Serena Williams a câştigat fără prea mari emoţii, cucerind al 20-lea titlu de Mare Slem –