Simona Halep a cîștigat peste o jumătate de milion de dolari, după...

Simona Halep a cîștigat peste o jumătate de milion de dolari, după victoria de la Dubai

0 197

Șeicii sunt darnici și au prevăzut sume fabuloase pentru premierea sportivelor la turneul de la Dubai

Simona Halep, care s-a impus în turneul din Emiratele Arabe Unite, a câștigat nu mai puțin de 520.615 dolari, iar finalista, Elena Rybakina, la numai 20 de ani, s-a îmbogățit cu 260.310 dolari!

Mai mult, în plan sportiv, Halep are în plus 280 de puncte, după acest turneu, care o vor ajuta să se apropie de Ashleigh Barty, care este lidera clasamentului mondial al tenisului feminin, chiar dacă diferența rămâne mare în favoarea jucătoarei din Australia.

Prin succesul de la Dubai, Halep își mărește avansul față de Karolina Pliskova, care rămâne pe trei, cu doar 5200 de puncte. Ashleigh Barty, care nu a jucat în această săptămână, are 8367 de puncte în clasamentul WTA. Iată cum va arăta top 10 începând de luni, 24 februarie :