Simona Halep s-a calificat în semifinale la Bucharest Open

0 257

Simona Halep (5 WTA) a învins-o vineri pe Danka Kovinic (Muntenegru, 54 WTA), în sferturile de finală de la BRD Bucharest Open, scor 6-4, 6-2. Simona a făcut un meci solid, a alergat mult pe teren, închizând cu serviciul ultimul punct, după o oră şi 11 minute de joc! Kovinic nu şi-a putut creea nici măcar o minge de break, iar asta spune totul despre modul în care Halep şi-a dominat adversara. Simona merge în a treia semifinală din 2016, după ce s-a mai calificat în penultimul act la Sydney şi la Madrid, iar sâmbătă e mare favorită să meargă în finala de la Bucureşti. Constănţeanca se va lupta cu americanca Vania King (SUA, 144 WTA), pentru a treia oară în carieră, scorul meciurilor directe dintre cele două fiind 1-1.