Simona Halep s-a calificat în semifinale, la Indian Wells

0 244

Simona, favorită principală la Indian Wells, a stat a avut o partidă dificilă cu Petra Martic (51 WTA), în sferturile de finală ale importantului turneu de la Indian Wells, de categorie Premier Mandatory! Simona a câştigat după două ore şi jumătate, scor 6-4, 6-7(5), 6-3. Partida a avut chiar accente dramatice, tenismena croată a condus cu break în decisiv, însă Halep a încheiat victorioasă, după o mobilizare maximă spre finalul partidei. În condiţii anevoioase, pentru că vântul a suflat cu putere la Indian Wells, Simona a evitat surpriza și va evolua în semifinale. Halep se va duela pentru un loc în finala de la Indian Wells cu Naomi Osaka, jucătoare pe care o conduce cu 3-0 în meciurile directe! Simona nu se aştepta în niciun caz ca Naomi să îi fie adversară penultimul act. Osaka a făcut însă un meci fabulos în sferturi, trecând surprinzător de rapid de Karolina Pliskova (favorită 5), scor 6-2, 6-3, după o oră şi 19 minute.
Cealaltă semifinală de la Indian Wells va fi stabilită joi seară, după disputarea meciurilor Angelique Kerber (Germania, favorită 10) – Daria Kasatkina (Rusia, favorită 20) şi Venus Williams (SUA, favorită 8) – Carla Suarez Navarro (Spania, favorită 27)